top of page

על התלקחות דלקתית וכאב המונע תפקוד והאפשרות לסייע להקלה מיידית ברפואה משלימה


לא שמעתי ממנה כמעט שנה. ואז ערב אחד לפני שבועיים קיבלתי ווטסאפ:


אני מכירה אותה. אשה מלאת חיים ושמחה המתמודדת עם דלקת מפרקים ופסוריאזיס, ואם מוואטספת בזה הנוסח ובזו השעה ...כדאי שאפנה לה מקום מייד.

***

היא הגיעה למחרת. בקושי עלתה את מדרגות הקליניקה. לא יכלה להתכופף לחלוץ נעליים. הצוואר. הכתף. התנועה הצטמצמה למצב בלתי נסבל. נאנחה מכאב עז.


זה מפחיד לאבד את יכולת התפקוד פתאום. רוב האנשים היו רצים למיון. לא היא. כבר עשינו דרך טיפולית בעבר והיא הצליחה להגיע מכאבי תופת במקומות רבים בגוף למצב תפקודי טוב שאיפשר שנה ללא טיפולים.

***

טיפול בכאב שאינו מאפשר תפקוד, הוא אתגר. התחלנו בדיקור אוזן (אוריקולותרפיה). באוזן , יש נקודות רבות המטפלות במערכת העצבים הסימפאטתית,השמורה למצבי חירום ובעצם משגרת למח הוראת כאב כשיש רקמה פגועה. הדיקור מרגיע את המערכת העצבית ומאפשר הקלה מיידית בכאב. (מחקר שבוצע בבית החולים mount sini בניו יורק ופורסם ב American journal of emergency medicine ב 2018, בדק אצל אנשים שהגיעו עם כאב גב תחתון אקוטי לחדר מיון, את יעילותו של דיקור זה בנוסף לפרוטוקול הטיפול המוכר והשנוי במחלוקת – מתן אופייאטים. יעילות הדיקור הוכחה בצורה מדעית וצבא ארה"ב אימץ אותו כקו ראשון להקלה בכאב בשדה הקרב).

***

לאחר שעוצמת הכאב שלה פחתה , ביצענו מספר בדיקות אורתופדיות כדי שאבין אילו שרירים מתוחים, מה טווח התנועה שהשתבש והמטרה הראשונית הייתה – להחזיר את טווחי הפעילות כדי שתוכל למחרת לשוב לשגרת חייה.

טיפול השיאצו שהגיע אחרי כלל חימום , הנעה עדינה ולחיצות מתוך הקשבה לגוף , פתיחת TRIGGER POINTS בטכניקות MOXA .

בסיום הטיפול טווח התנועה כבר גדל. הכאב נחלש. אבל עדיין לא יכלה לנעול נעליים והוצפה בדאגה: "מה אעשה בעבודה מחר? אין לי אפשרות לא ללכת והעבודה שלי פיזית".


שוחחנו ארוכות על הימים הקרובים ועל המנוחה הנדרשת כדי שהגוף יחדש את אספקת הדם לרקמה הפגועה שטופלה. הבהרתי שעשויה להיות החמרה הערב, כי ייתכן והטיפול יעודד את הכאב הדלקתי שיגבר לכמה שעות . סיכמנו שאם לא ישתפר, תגיע לחיזוק אחרי 48 שעות.

***

זו ההודעה שקיבלתי ממנה אחרי 24 שעות:
בהמשך עדכנה שקיבלה יום מנוחה מהבוסית שלה, שהבינה את המצב. שמחתי בשבילה על שהאמינה בעצמה ולא וויתרה. כך מנעה הזרקת סטרואידים או שימוש באופיאטים מיותרים שהייתה מקבלת בבית החולים (לאחר המתנה של שעות בישיבה לא נוחה, במקום ממוזג שלא תאם את הצורך הפיזי שלה), בנוסף לתרופות שממילא נוטלת, ותופעות הלוואי שלהן לא משמחות במיוחד.

***

קבענו סדרת טיפולים שבועיים במקביל לבירורים הרפואיים שהיא עורכת וחשובים מאד. בטיפולים, בנוסף לעבודה שלי, נברר יחד מה גורם להחמרת הכאב אצלה, בכדי שתוכל לשנות דפוסי התנהגות או חשיבה ולהימנע ממצבים כאלה בעתיד.

לסיכום,

· כאב חזק המשבש תפקוד לא בהכרח מחייב רפואת חירום קונבנציונלית. (מי לא מכיר את התחושה של לצאת מתוסכל מהביקור במיון שם עושים עבודת קודש השמורה למקרים מסכני חיים באמת?)

· כמעט תמיד קדמו לכאב הבלתי נסבל סימנים מקדימים .כדאי לטפל כשהם מופיעים, ולא להגיע למצבי חירום.

· לרוב, אפשר לטפל טבעית ולהקל על הכאב במקביל לבירור רפואי ,עריכת הדמיות נחוצות וקבלת נוגדי דלקת מהרופא בקהילה. גם אם זה פריצת דיסק/מתיחת רצועה/כתף קפואה/דורבן/מפרק מודלק/וויפלאש ועוד.

· אם הכאב גורם לחוסר שליטה בסוגרים (שתן/יציאות), טשטושי ראייה, פגיעה קוגנטיבית או חוסר תחושה – יש לראות רופא מיידית ולדלג על הרפואה המשלימה.


לצפייה בסרט שיצרתי לפני מספר שנים עבור המאובחנים בדלקת מפרקים פסוריאטית https://www.mako.co.il/health-illnesses-and-medicines/illnesses-chronic/Article-f0cd04ff5122651006.htm90 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page