top of page

מסימני התקופה...והשפעתם על האש שלנו


משפטים ששמעתי השבוע בקליניקה, לאחר שחזרתי מחופשה בת 3 שבועות: "אין אופק" , "השלמתי עם המצב , אבל אם לא יתחדשו הלימודים באוניברסיטה – לא אעמוד בזה", " אני עצובה כי אני מתגעגעת לנכדים שלי כל כך", "פשוט משעמם לי. לא רואה חברים כי אני שומרת. הסדרות בנטפליקס כבר לא מעניינות", "דיכאון. פשוט דיכאון".

***

כבר 7 חודשים ותקופת קיץ שלמה שהאש בתוכינו מאטה ותקועה. לא מן הנמנע שנתקשה לישון, נפתח חרדות (גם אם לא היו לנו לפני) ואפילו דכדוך עד כדי דיכאון.

***

על פי תאוריית " 5 האלמנטים" ברפואה הסינית, הכוח מתוכו אנו פועלים מתבסס על 5 אלמנטים מהטבע. (מתכת-מים-עץ-אש ואדמה) . כשאנו מבינים את הכוחות מתוכם אנו פועלים, אנחנו גם יודעים לזהות מה השתבש וברגע שאחרי לנסות להזינו. בין אם מדובר בבעיה פיזיולוגית או רגשית.

היסוד הרוחני ביותר שאחראי על התודעה שלנו, החשיבה, הזיכרון, השינה ושמחת החיים הוא אלמנט האש.

אלמנט זה משוייך לאברי החישה שלנו, לוורבליות, ליכולת לתקשר עם הסביבה.

כשהוא נפגע גם לאנשים בריאים לחלוטין – ברמה המנטלית ייתכנו דכדוך ודיכאון, קשיי שינה, זיכרון, חרדה וחוסר שקט וברמה הפיזית –כאבי שכמות צוואר כתפיים, טעם מר בפה, יובש עורי, אנמיה, עייפות, סחרחורות, דפיקות לב, חיוורון, יובש פה וגרון, הזעות לילה או קוצר נשימה.

מדוע סממני "תקופת קורונה" מאטים ומכבים לנו את האש? אפשר לנסות לשער...

עטיית המסיכה על פנינו, חוסמת לנו את אברי החישה – אף ופה. מה שמקשה על היכולת לתקשר עם הסביבה, לצחוק. קשה לנו לזהות הבעות פנים של הזולת וגם אנחנו פחות מובנים לסביבה. לא כיף.

הפנים שלנו, שהן כרטיס הביקור המשמעותי ביותר במפגש עם העולם מכוסות, הנשים פחות מתאפרות, פחות מביטות במראה. אנשים לא מסתכלים זה לזה בעיניים. הניצוץ בעיניים שלנו, מעיד ע"פ הרפואה הסינית על שמחה וחיות ומשוייך לאלמנט האש. כשאנחנו לא מביטים זה לזה בעיניים, נוצר ריחוק חברתי ומתמעטת ההקשבה ביננו ומתוכה תחושת החשיבות שלנו בעיני עצמנו.

המסעדות סגורות, אנשים שרגילים לפנק את עצמם באמצעות חוש הטעם והמפגש החברתי במסעדה טובה, איבדו חלק מהעניין והשמחה אליהם היו מורגלים.


הסגר והעבודה מהבית , מפרים את הכלי החשוב ביותר עבורנו לאהוב את עצמינו – ההשתקפות שלנו בעיני הסביבה. הצורך להיפגש עם אנשים שיש לנו איתם מכנה משותף, לשוחח, לחוות, להביע דעה, להגיע למטרה משותפת ביחד, להעביר לסביבה אינפורמציה והגיגי לב – התמעטו עד כדי נעלמו. בזום הכל קצר. מקוטע. ענייני. חד מימדי. חסר תנועה.

אלמנט האש משוייך לתקופת הקיץ שהיא שיא הבשלות ושיא התנועה, באופן מלאכותי, דווקא בקיץ, נכנסנו הבייתה ובמצב המתנה מורטת עצבים.

האש היא השמחה שלנו, הצורך שאנשים יראו ויעריכו את מה שאני עושה. היכולת לבטא את עצמי . היכולת להירדם בקלות ולישון טוב ורצוף. לא מפתיע שפתאום כל כך קשה להירדם .

חוסר הוודאות והראייה קדימה – אלמנט האש נוצר על ידי אלמנט העץ – שאחראי על ראייה קדימה,תכנון ויצירה. כשאלו נפגעים אין מי שיזין את אלמנט האש .

***

בטיפולי שיאצו, אנחנו מנסים לזהות איזה אלמנט חלש , איזה אלמנט סובל מעודף ובעזרת טכניקות שונות של מגע מחזירים את האיזון והזרימה בינהם. הזרימה בין הכוחות מתוכם אנו פועלים.

כבר לאחר טיפול או שניים ניתן להרגיש יותר קלילים. יותר מפוקסים. הפחתה משמעותית בכאב קיים ואפילו תחושת תקווה וסיפוק.26 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page