top of page

למה פתאום כואבות לנו הכתפיים ומה קרה לטווח התנועה שלהן

למפרק הכתף תנועתיות רבה , ולכן הוא חשוף יותר ממפרקים אחרים לפגיעות יומיומיות ושחיקה לאורך זמן. מקיפים את המפרק שרירים רבים,גידים ורצועות שמחברים בין הכתף לצוואר, לחזה, ליד, לשכמות ולגב.


לכן, לא מן הנמנע שיהיה קשר בין כאבי גב למגבלת כתף או בין כאבי צוואר לכאבי כתף. אפילו בין פציעה ישנה בכף הרגל לכאבי כתף מאוחרים.


אנחנו משתמשים בכתפיים באופן אינטנסיבי במהלך היום שלנו משך שנים, כמעט מבלי לשים לב בסחיבת התיק ,מנח הידיים בכתיבה על המחשב, האופן שבו אוחזים את הכלב בטיול עם הרצועה, אופן האחיזה של תינוק שעדיין יונק או מנח שינה שמחייב אותן לתנועתיות לא מבוקרת מדי לילה. המפרק שמכיל נוזל מסכך, עם השנים והרגלי חיים נוטה להתייבש והתנועתיות בו קטנה באופן טבעי (לקראת גיל 50). לא נדיר לראות אנשים מבוגרים עם חגורת כתפיים שמוטה מטה, דבר שישפיע עם השנים גם על הפחתת כמות החמצן שמגיע לריאות ולעייפות גדולה כתוצאה מכך.


יעזור לסובלים מבעיות במפרק הכתף, לעשות מדי יום תנועה עדינה שלו ולעבוד על טווחי התנועה בהקשבה. רוטציות קדימה ואחורה, פתיחה ביד ישרה. הרמת ידיים מעלה ומטה. כמו כן, ניתן לעמוד מול קיר - ולדחוף עם האמות או הזרתות את הקיר במטרה לקרב את השכמות אחת לשנייה. רצוי להתאים את התרגילים המדוייקים לשרירים הפגועים ולחזור עליהם מדי יום באופן עצמאי.


טיפולי שיאצו יעילים מאד להגדלת טווח התנועה של הכתפיים ולהקלה בכאבים. כמו כן לשיקום פציעות, כתף קפואה וכאבים לאחר פריקה.


בבואינו לטיפול שיאצו כתף, נייחס חלק ראשון ומשמעותי לבדיקה אורתופדית בה נבין אם מקור הבעיה מיפרקי או שרירי . לעיתים מקור הכאב יהיה צווארי. נבין אילו שרירים/גידים/רצועות מתקשים להמתח ולא פחות חשוב מדוע הם מתקשים .


אם לא נחפש מה מקור הבעיה, צפוייה אמנם הקלה במהלך הטיפולים אך לאחר תקופה הכאב סביר להניח כי הכאב ישוב.


אם הבעיה מיפרקית, יקח כמה חודשים לשקמה ותהיה דרושה גם הדמיה ובדיקת אורטופד במקביל לטיפולים.


אם שרירית, כנראה שפחות, זמן השיקום תלוי בהיקף הבעיה ובאורח חייו של המטופל. אילו שימושים הוא עושה עם הכתף שאינם מיטיבים איתה, מהי הפעילות הספורטיבית שהוא עושה, רמת האנרגיה שלו ואפילו התזונה . כל אלה בנוסף לסמפטומים אחרים מהם הוא סובל ילקחו בחשבון לצורך מתן אבחנה ותכנית טיפולים.


בתחילת התהליך נצלם את טווחי התנועה של הכתף ונסמן את מקומות הכאב, כך בסוף כל טיפול ובמהלך סדרת הטיפולים יהיה לנו מדד לשיפור.


בשיאצו לבעיות תנועה או כאב בכתף הטיפול מתבצע על כל הגוף, משום שבחכמה הסינית השכילו להבין שיש לאזן את כל הגוף בכדי לאפשר זרימה טובה של דם למקום הפגוע. תהיה כמובן התמקדות בתנועה בכתף ועבודה על נקודות שונות בגוף שמשפיעות על הכתף במגע/מוקסה ייתכן שימוש בטכניקות של גוואשה וכוסות רוח. במקרים של כאב חריף ניתן לשלב אורקולותרפיה (דיקור אוזן) לסילוק מיידי של הכאב.


כאבי כתף שאינם מטופלים עלולים להוביל להיתפסויות חוזרות של הצוואר, כאבי ראש, כאבי אגן וברכיים. ככל שהכאב יעמיק, יהיה קשה יותר להפטר ממנו.


144 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page